Ashtanga vinyásza jóga

Ashtanga vinyásza jóga

Ashtanga vinyásza jóga

Astānga vinyásza jóga, amely a jóga dinamikus irányzatainak egyik legismertebb fajtája. Az astanga legnagyobb mestere és alapítója a dél-indiai Mysore városából származó Sri K. Pattabhi Jois, aki még több mint 90 évesen is aktívan tanított. Pattabhi a legendás Sri T. Krishnamacharya tanítványa volt, csakúgy, mint az Iyengar jóga névadója, B.K.S Iyengar, illetve a Vinijóga rendszert tanító T.K.V. Desikachar.
Az astanga jóga a hatha jóga egyik összetett, dinamikus formája, amely kötött gyakorlatsorokból, összesen hat sorozatból áll. A sorozatok nem csak az ászanákat állítják sorrendbe, hanem összekötik őket a mozgással (vinyasa), a légzéssel (udzsájí pránájama), a bandhákkal (energetikai zárak) és a dristikkel (tekintet egy adott pontra szegezése). Így a gyakorlás folyamatosan, megállás nélkül zajlik, és ritmusát az udzsájí légzés adja. Ez a légzéstechnika segíti az elme lecsendesítését, csakúgy, mint a tekintet vezetése (dristi). Mindezek beindítják a prána áramlását a testben, és ha az elemek összeolvadnak, a gyakorlat mozgó meditációvá válik.
Az órán az első sorozatot a Yoga Chikitsat azaz Jógaterápiát gyakoroljuk. Célja a fizikai test megerősítése, a hajlékonyság növelése, szervezet tisztítása, illetve az egészség megőrzése és helyreállítása. Terápiás jellege ellenére már az első sorozat is komoly kihívások elé állítja a gyakorlókat.